Przedmiotem standardu są wiśnie i czereśnie odmian uprawnych Prunus avium L. i Prunus cerasus L. i ich mieszańców dostarczane konsumentom w stanie świeżym. Standard nie obejmuje wiśni i czereśni przeznaczonych do przetwórstwa.
Celem standardu jest określenie wymagań jakościowych dla wiśni i czereśni po ich przygotowaniu i zapakowaniu.
A. Wymagania minimalne We wszystkich klasach jakości, uwzględniając szczegółowe wymagania dla danej klasy oraz dopuszczalne tolerancje, wiśnie i czereśnie powinny być:
- Całe,
- O świeżym wyglądzie,
- Zdrowe, nie dopuszcza się owoców z objawami gnicia lub zepsucia,
Wielkość wiśni i czereśni określa się największą poprzeczną średnicą owocu.
Minimalna średnica powinna wynosić:
- Dla klasy Ekstra: 20 mm,
- Dla klasy I i II: 17 mm.
Dla wiśni i czereśni nie spełniających wymagań ustalonych dla danej klasy dopuszcza się w każdym opakowaniu tolerancje w zakresie jakości i wielkości.
A. Tolerancje dotyczące jakości
a) Klasa Ekstra 5% liczbowo lub masowo wiśni lub czereśni nie spełniających wymagań tej klasy, ale zgodnych z wymaganiami dla klasy I, lub wyjątkowo, mieszczących się
A. Jednolitość W każdym opakowaniu wiśnie lub czereśnie powinny być jednolite, tj. tego samego pochodzenia, odmiany, jakości. Owoce powinny być możliwie wyrównane pod względem wielkości.
W klasie Ekstra owoce powinny być wyrównane także pod względem barwy i stopnia dojrzałości.
W opakowaniu widoczna część owoców powinna być reprezentatywna w stosunku do całej jego zawartości.
Niezależnie od wcześniejszych
Na każdym opakowaniu należy umieścić następujące informacje, zgrupowane na tej samej stronie, naniesione w sposób czytelny, trwały oraz widoczny z zewnątrz:
A. Cechy identyfikacyjne Pakujący i/lub wysyłający: nazwa i adres lub urzędowo ustanowiony lub zaakceptowany kod firmowy. Jednakże w przypadku kiedy kod firmowy jest użyty, odnośnik „pakujący i/lub wysyłający” (lub odpowiedni skrót) muszą być zaznaczone