W każdym opakowaniu lub w obrębie partii luzem marchew powinna być jednolita, tj. tego samego pochodzenia, tej samej odmiany lub typu, jakości i wielkości (jeżeli sortowano według wielkości).
Widoczna, w opakowaniu lub w obrębie partii luzem, część marchwi powinna być reprezentatywna w stosunku do całej zawartości opakowania lub całej partii.
Szczególną uwagę należy zwrócić na ukrywanie wewnątrz opakowania marchwi o niższej jakości i nieodpowiedniej wielkości niż ta, która została zadeklarowana.
Niezależnie od wcześniejszych postanowień tego punktu, produkty objęte tym rozporządzeniem mogą być pakowane razem z innymi owocami i warzywami w opakowaniach detalicznych o masie netto do 3 kg, na warunkach określonych w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 48/2003 (*).
(*)Wyciąg z rozporządzenia Komisji (WE) Nr 48/2003 dotyczącego warunków pakowania w tym samym opakowaniu detalicznym różnych owoców i warzyw znajduje się w broszurze Marchew.pdf, rozdział 2
Marchew może być przygotowana do sprzedaży w następujący sposób:
a) Marchew w pęczkach
Marchew powinna mieć świeżą, zieloną i zdrową nać. Korzenie w jednym pęczku powinny być praktycznie jednolite pod względem wielkości. Pęczki w obrębie jednego opakowania powinny być praktycznie jednolite pod względem mas i powinny być ułożone w jedną lub więcej warstw.
Nać powinna być równo oberwana lub ucięta tuż przy głowie bez uszkodzenia korzenia.
Korzenie marchwi mogą być:
- Pakowane w małe opakowania
- Ułożone w kilku warstwach lub w sposób nieuporządkowany
- Ładowane luzem (bezpośrednio do środka transportu), w przypadku klasy II
C. Pakowanie
Sposób pakowania powinien być taki, aby należycie chronił produkt przed uszkodzeniami.
Materiały stosowane do wykładania wnętrza opakowania powinny być nowe, czyste i takiej jakości, aby zapobiegały jakimkolwiek uszkodzeniem zewnętrznym lub wewnętrznym produktu. Użycie materiałów, zwłaszcza papieru ze specyfikacją handlową jest dozwolone pod warunkiem, że nadruk lub etykieta zostaną wykonane nietoksycznym tuszem lub klejem.
Opakowania lub partia produktu transportowana luzem nie powinny zawierać żadnych zanieczyszczeń zewnętrznych.
Powyższe wymagania dotyczą ogólnej staranności opakowań. Opakowania powinny zapobiegać obecności zanieczyszczeń obcych takich jak liście, pędy, ziemia, piasek. W przypadku marchwi umytej, okrytej torfem, nie jest on oczywiście uważany za zanieczyszczenie obce.