Norma handlowa dla pieczarek hodowlanych (Agaricus) zawarta w załączniku do rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1863/2004 z dnia 26 października 2004 r.
Niniejsza normę stosuje się do owocnikówszczepów hodowlanych z rodzaju Agaricus (syn. Psalliota), dostarczanych do konsumenta w stanie świeżym, z wyłączeniem pieczarek przeznaczonych do przetwórstwa przemysłowego.
Pieczarki klasyfikuje się według rodzajów handlowych,które obejmują dwie grupy:
- Pieczarki całe, z nieodciętą dolna częścią trzonu,
- Pieczarki przycięte, z odciętą dolną częścią trzonu.
W
Celem standardu jest określenie wymagań jakościowych dla pieczarek, po ich przygotowaniu i zapakowaniu.
A. Wymagania mienralne We wszystkich klasach jakości, uwzględniając szczegółowe wymagania dla danej klasy i dopuszczalne tolerancje, pieczarki powinny być:
- W całości,lubi przycięte w precyzyjny sposób,
- Zdrowe, wyklucza się
Wielkość określa się maksymalną średnicą kapelusza i długością trzonu, w następujący sposób:
A. Wielkość minimalna Minimalna średnica kapelusza powinna wynosić przynajmniej 15 mm w przypadku pieczarek zamkniętych, pieczarek z osłonkami i otwartych oraz 20 mm w przypadku pieczarek spłaszczonych.
W każdym opakowaniu dopuszcza się tolerancje jakości i wielkości dla produktów niespełniających wymagań wskazanej klasy.
A. Tolerancje w zakresie jakości
a) Klasa Ekstra
5% liczby lub masy pieczarek niespełniających wymagań klasy Ekstra, lecz odpowiadających wymaganiom klasy I lub, w wyjątkowych przypadkach, mieszczących się w tolerancjach dla tej klasy.
A. Jednorodność
Zawartość każdego opakowania musi być jednorodna, złożona wyłącznie z pieczarek tego samego pochodzenia, rodzaju handlowego, w tym samym stadium rozwoju ( uwzględniając tolerancje), tej samej jakości i wielkości ( jeśli klasyfikowane według wielkości).
Dopuszcza sie łączenie w opakowaniach detalicznych o wadze netto nieprzekraczającej 1 kg pieczarek o różnym zabarwieniu, pod warunkiem że są one
1. Na każdym opakowaniu muszą znaleść się następujące informacje, zgrupowane po tej samej stronie, naniesione w sposób czytelny i trwały oraz widoczne z zewnątrz.
A. Identyfikacja
Nazwa (nazwisko) i adres podmiotu pakującego i/lub wysyłającego.
Te dane można zastąpić:
- dla wszystkich opakowań z wyjątkiem opakowań detalicznych, urządowo ustanowionym