Dla pomidorów, które w zakresie jakości i wielkości nie spełniają wymagań ustalonych dla danej klasy, dopuszcza się w każdej jednostce opakowania następujące tolerancje:
Z uwagi na to, że podczas ręcznego lub mechanicznego sortowania mogą powstawać błędy, dopuszcza się tolerancje w zakresie jakości i wielkości. Są one wyrażane wagowo lub liczbowo i dla klasy Ekstra wynoszą 5 %, a dla klas I i II wynoszą 10 % w przypadku tolerancji jakościowych oraz 10% dla wszystkich klas w przypadku tolerancji wielkościowych.
W żadnym wypadku podczas sortowania nie jest dopuszczalne celowe umieszczanie produktów niższej klasy, tak aby mieściły się one jeszcze w dopuszczalnej tolerancji.
Tolerancje są określane poprzez ocenę każdego opakowania wybranego do kontroli i uśrednienie wyniku ze wszystkich ocenianych prób.
A. Tolerancje dotyczące jakości
a) Klasa Ekstra
5 % liczbowo pomidorów nie spełniających wymagań klasy Ekstra, lecz zgodnych z wymaganiami dla klasy I lub, wyjątkowo, mieszczących się w tolerancjach dla klasy I.
b) Klasa I
10 % liczbowo pomidorów nie spełniających wymagań klasy I, lecz zgodnych z wymaganiami dla klasy II lub, wyjątkowo, mieszczących się w tolerancjach dla klasy II. W przypadku pomidorów na gałązkach 5 % liczbowo lub wagowo pomidorów oderwanych od gałązki.
c) Klasa II
10 % liczbowo pomidorów nie spełniających ani wymagań klasy II ani wymagań minimalnych. Nie dopuszcza się jednak pomidorów z objawami gnicia, z wyraźnie zaznaczonymi odgnieceniami lub z innymi zmianami, które czynią je niezdatnymi do spożycia. W przypadku pomidorów na gałązkach 10 % liczbowo lub wagowo pomidorów oderwanych od gałązki.
B. Tolerancje dotyczące wielkości
Dla wszystkich klas jakości dopuszcza się: 10 % liczbowo lub wagowo pomidorów o wielkości niezgodnej z deklarowaną, lecz mieszczących się w sąsiednich przedziałach wielkości tj. bezpośrednio wyższym lub niższym, z minimalną średnicą 33 mm dla pomidorów "okrągłych" i "żebrowanych" i 28 mm dla pomidorów "podłużnych".